Tělo, duše, duch

Pokud si chceš přijít zacvičit, nebo si jen popovídat o své cestě, o jejích strastech a o otázkách, které by tě mohly nasměrovat z temného údolí, ozvi se, rád tě uvidím.

Cvičení Taiji mohu komukoli jen a jen doporučit. Věřím, že tento způsob jak uzdravit tělo i mysl je jedinečný a velmi mocný. Ale jako všude i zde je potřeba dobře promyslet, jak hloboko se chcete ponořit a jak to má obohatit váš život, protože i základní úroveň je dostačující a dá vám víc, než si myslíte. Stačí cvičit poctivě a co nejlépe dovedete.

Šest kroků k životu

  • kultivace těla a mysli
  • kultivace esence a její přetavení v čchi
  • kultivace čchi a její přetavení v ducha
  • kultivace ducha a jeho návrat do Prázdnoty
  • kultivace Prázdnoty a její spojení s Tao
  • spojení Taa s Přirozeností

Pokud se však rozhodujete pro hlubší ponor, je dobré se na to připravit a udělat si v některých věcech pořádek.
Trnitá je cesta k duši. Ale krok za krokem to půjde.
Stačí odvaha, pokora a čistý záměr.
Život je těžký, žít je snadné.

Cesta zdokonalování skutečnosti je podobna uctívání božstva - na počátku je upřímná a pravdivá mysl, pak teprve procvičujete i tělo. Duchovní čirost se projevuje v tichosti, nikam nespěchá a je doprovázena upřímností, která napomáhá přizpůsobivému překonávání překážek mezi principy jin a jang.
Z pozorování ducha se rodí pozorování velké černé perly zavěšené v nekonečném prostoru, jež ozařuje vše kolem, jako by spočívala ve vaší dlani. Každý krok je pak v souladu s TAO  道.

S ponorem do svého nitra můžete nejlépe začít četbou Tao Te ťing (道德經), nebo třeba knihou o vzestupu po úrovních vědomí od Davida. R. Hawkinse, ale nakonec sami vyberete co vás nejvíce osloví.
Každého cesta je jedinečná.